У цьому браузері сайт може відображатися некоректно. Рекомендуємо Вам встановити сучасніший браузер.

Chrome Safari Firefox Opera IE  
«ГОРОДИССЬКИЙ ТА ПАРТНЕРИ»
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ / ТМТ
office@gorodissky.ua Ua Ru En
+380 44 233 06 33
office.gorodissky@gmail.com
www.gorodissky.ua
Меню
x
 
Версія для друку

Закон № 816-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформи патентного законодавства»

18 Серпня 2020

14 серпня 2020 року Президент України Володимир Зеленський підписав Закон № 816-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформи патентного законодавства», який Верховна Рада України ухвалила 21 липня 2020 року, метою якого є забезпечення виконання зобов'язань України у сфері європейської інтеграції в частині узгодження вимог чинного законодавства України щодо охорони прав на винаходи і корисні моделі із правом Європейського Союзу.

Зокрема, Закон вносить такі основні зміни щодо винаходів і корисних моделей.

1. Із переліку об’єктів, яким надається правова охорона, виключений об’єкт «нове застосування відомого продукту чи процесу».

2. До переліку об’єктів технології, яким не надається правова охорона, додані:

- хірургічні та терапевтичні способи лікування людей або тварин, а також способи їх діагностики;

- процеси клонування людини, процеси зміни генетичної ідентичності людей через зародкову лінію;

- використання людських ембріонів для промислових або комерційних цілей;

- процеси зміни генетичної ідентичності тварин, які можуть викликати їх страждання, без будь-якої істотної медичної користі, а також тварини, виведені в результаті такого процесу;

- людський організм на різних стадіях його формування та розвитку, а також просте виявлення одного з його елементів, зокрема послідовності або частини послідовності гена;

- продукт або процес, який стосується рослини або тварини, використання якого обмежується певним сортом рослин або певною породою тварин; продукт або процес, який стосується природного біологічного матеріалу, а не відокремленого від свого природного середовища, або не є продуктом технічного процесу.

3. Обмежено коло об’єктів для корисної моделі, корисна модель може стосуватися лише пристрою і процесу.

4. Введено нову норму для визначення умов винахідницького рівня для деяких об’єктів фармацевтики, зокрема такими, що не відповідають вказаній умові, можуть бути визнані нові форми відомого з рівня техніки лікарського засобу, зокрема солі, складні ефіри, прості ефіри, композиції, комбінації та інші похідні, поліморфи, метаболіти, чисті форми, розміри частинок, ізомери, якщо вони істотно не відрізняються за ефективністю.

5. Скорочено пільговий строк щодо новизни з дванадцяти місяців до шести.

6. Скорочено строк відновлення пропущеного строку подання клопотання про проведення експертизи по суті з дванадцяти місяців до шести.

7. Введено нову статтю, яка стосується розділення заявок.

8. Введено нову статтю щодо додаткової охорони на об’єкти фармацевтики у вигляді сертифіката додаткової охорони, в якій обмежено строк подання заяви на отримання додаткової охорони – заява на отримання дозволу компетентного органу в Україні повинна бути подана протягом 1 року з дати подання такої заяви вперше в будь-якій країні. Додаткова охорона поширюється на патенти, об’єктами яких є діюча речовина лікарського засобу, процес отримання лікарського засобу або застосування лікарського засобу, засіб захисту тварин і рослин.

9. Запроваджено процедуру подання мотивованого заперечення третьою стороною в процесі експертизи.

10. До статті, яка стосується дій, які не визнаються порушенням прав, введено умову невизнання порушенням прав на винахід протягом строку додаткової охорони з метою експорту в треті країни або для зберігання за шість місяців до закінчення строку додаткової охорони без дозволу власника сертифіката.

11. Введено нову статтю, згідно з якою визнання патентів недійсними може здійснюватися Апеляційною палатою за умови подання заперечення протягом дев’яти місяців із дати публікації патенту. Заява про визнання прав на корисну модель недійсними може бути подана до Апеляційної палати протягом усього строку дії прав на корисну модель і після припинення їх дії. При цьому в заключному положенні Закону зазначено, що Апеляційна палата може визнавати недійсними і раніше видані патенти.

На даному етапі очікується публікація нового Закону і введе його в дію наступного дня після публікації. Крім того, з урахуванням суттєвих змін у патентному законодавству мають бути розроблені підзаконні акти, які будуть регулювати нові процедури та передбачатимуть введення відповідних нових зборів.

Поділитися:
Повернутися назад